• Mladí záhradkári

•      Väčšinu našich žiakov bavia rôzne záhradkárske práce. Polievanie a starostlivosť o ovocné stromčeky boli odmenené prvými čerešňami.

V škole sme vytvorili aj bylinkový záhon, kde pestujeme pažítku, mätu, pamajorán, medovku, kôpor, rukolu, čakanku, pribudne aj echinacea a repík lekársky.  Hnojenie kompostom, ktorý sme pred pár rokmi založili,  bylinkám prospieva. Vďaka nemu sme  zožali malú úrodu a pripravili si  medovkovú limonádu, ktorá pôsobí blahodárne na nervový systém a pokožku. Bylinkový záhon má aj nádych nostalgie - tehla použitá na jeho výrobu pochádza z budovy starej školy, ktorú priviezli a očistili starší žiaci po jej zbúraní.

• Veselé kamienky

• Vonku už býva krásne a my sa zo slniečka tešíme. Záhradky krásne rozkvitajú a hýria farbami a nás to motivovalo ich spestriť veselými kamienkami. Vznikli, pod rukami žiakov 6. a 7. ročníka naozaj zaujímavé a veselé kamienky pre radosť.

• Deň matiek

• Mesiac máj nazývame mesiacom lásky alebo mesiacom zrodenia nového života – prebúdzania sa prírody. Hneď na začiatku tohto krásneho mesiaca máme možnosť osláviť sviatok, ktorý patrí našim mamičkám a babičkám.

A preto i my sme sa rozhodli, že v druhú májovú nedeľu pozveme mamičky a babky našej obce, aby sme im formou malého kultúrneho podujatia mohli poďakovať za všetko, čo pre nás robia. Na začiatku podujatia oslovila všetky oslávenkyne pani starostka, ktorá vyzdvihla dôležitosť tohto krásneho „povolania“ a po jej príhovore vystúpili na javisko naši najmenší  – škôlkari. V ich prevedení sme si mohli vypočuť milé básničky a pesničky venované práve ich mamičkám.

Ako ďalší sa so svojím hudobno-recitačným pásmom predviedli žiaci základnej školy. O spestrenie programu sa taktiež postarali žiaci základnej umeleckej školy a žiačky z tvorivo-dramatického krúžku.

Veríme, že vystúpenie našich detí potešilo nejedno „maminkovské“ a „babičkovské“ srdiečko, a že v našej spoločnosti strávili krásne poobedie.

• Tradičné stavanie mája

• Dlhoročnou tradíciou našej obce, je stavanie mája. Okolnosti i počasie nám priali, a tak sme sa v posledný aprílový deň zišli na námestí našej obce, aby sme postavili našu“ májku“ a oslávili tým príchod najkrajšieho mesiaca v roku. Miestni hasiči spoločnými silami postavili máju a deti zo škôlky, školy a tiež spevácky súbor Slniečka spestrili svojím vystúpením celé podujatie.

Pre našich spoluobčanov si pripravili hudobno-recitačné pásmo. Z ich úst sme si vypočuli mnohé ľudové pesničky, ktoré hrou na akordeóne  sprevádzal Tomáš Cigánek.

Myslíme si, že po dvojročnej kovidovej prestávke, táto prvomájová tradícia všetkých potešila.

• Deň matiek

• Milé mamičky a babičky,

srdečne Vás pozývame

na kultúrne podujatie

pri príležitosti Dňa matiek,

ktoré sa uskutoční

8. mája 2022 14:30 hod.

v KD Lakšárska Nová Ves.

Tešíme sa na Vás.

• Deň Zeme

• V apríli si už tradične pripomíname Deň Zeme. Každý rok sa tento deň nesie v rozdielnej téme. Motto roku 2022 znie – Investujme do našej planéty! A tak sme sa aj my v tento deň, 22. apríla, zapojili do dobrovoľníckych a pre našu planétu prospešných činností.

Naša škola zorganizovala brigádu. Ráno sme všetci netrpezlivo čakali na učiteľov, ktorí nám zadelili úlohy a aktivity nielen na školskom dvore, ale aj v obci. Rozdelili sme sa po ročníkoch: šikovní žiaci 1. – 3. ročníka zodpovedne zbierali po obci odpadky. Išlo im to super, pretože hneď na prvý pohľad bolo vidno, že je poupratované. Žiaci 4. – 6. ročníka zostali v areáli školy a pracovali na jeho skrášlení. Volejbalové ihrisko, doskočisko a chodníky čistili od buriny, zametali, vyhrabávali zoschnuté lístie a starú trávu, polievali ovocné stromčeky a bylinkovú záhradu. Taktiež boli zruční, pretože počas dopoludnia urobili veľa práce. A nakoniec, my deviataci, spolu so siedmakmi a ôsmakmi sme sa vybrali skrášľovať a upratovať okolie Pomníka padlých, okopávať obecné kvetinové záhony a zbierať odpad na Cigánskom vŕšku. Verte, toho tam bolo neúrekom. Naplnili sme ním okolo 50 vriec, ktoré potom pracovníci obecného úradu odviezli na skládku.

Verím, že žiaci našej školy týmito malými aktivitami aspoň trošička prispeli k čistejšiemu životnému prostrediu v našej obci. Nezabúdajme, že len od nás záleží, v akom prostredí žijeme a tiež, že každý deň môže byť pre nás Dňom Zeme.

Daniel Valla

• Okresné kolo Šaliansky Maťko

• 13. apríla sa v Senici uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko, na ktorom sa zúčastnila naša žiačka 4. ročníka – Mia Vandáková.

Mia predniesla vo svojej kategórii povesť od Mila Urbana s názvom Povesť o dievčenskej skale. Napriek tomu, že sa jej nepodarilo umiestniť na víťaznom stupienku, odchádzala zo súťaže obohatená o novú skúsenosť a povzbudená slovami členov poroty. Boli nimi skúsení recitátori, ktorí ocenili snahu detí venovať sa v dnešnej „pretechnizovanej“ dobe recitovaniu a povzbudili ich, aby svoj talent ďalej rozvíjali, a tým i slovenský jazyk.