Začiatkom júna 2024 sme sa vybrali na dvojdňový poznávací výlet do Poľska.
Počas prvého dňa sme navštívili krásne starobylé mesto Krakov, kde sme obdivovali Mariánsky kostol s prekrásnou výzdobou, výnimočnú architektúru okolitých domov na jednom z najväčších námestí Európy (s obvodom 800 m), s rodovými symbolmi na fasádach domov. Počas celého výkladu našej pani sprievodkyne nám robili spoločnosť krakovské holuby, dokonca niektorí z nás sa pokúšali jedného z nich chytiť. Zaujímavosťou pre nás bola budova Sukiennice –historickej mestskej tržnice so suvenírmi s typickými ľudovými motívmi.
V popoludňajších hodinách sme sa presunuli do Soľnej bane vo Wieliczke. Do priestorov banských chodieb sme sa dostali zdolaním 800 schodov (Annemarie ich „vlastnoústne“ spočítala). Hoci sme veľmi nerozumeli výkladu poľského sprievodcu, prehliadku banských priestorov sme si užili. Všetkých nás očarili soľné sochy, lustre, soľné jazierka, banícke technické zariadenia, a najmä kaplnka, ktorá sa nachádza v podzemných priestoroch a jej výzdoba je celá zo soli. Väčšina z nás neodolala a slanosť stien priebežne overovala. Dozvedeli sme sa, že patrónkou baníkov je sv. Barbora a patrónkou baníkov soli je sv. Kinga. Súčasťou prehliadky boli aj fascinujúce animácie. Našu púť podzemím sme ukončili rýchlou banským výťahom na zemský povrch (4 m za sekundu).
Po náročnom, ale zaujímavom dni sme sa presunuli do Osvienčimu do hotela Artur, kde sme boli ubytovaní.
Druhý deň nášho poznávania sme začali návštevou koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau. Prehliadku sme absolvovali v dvoch skupinách s milými sprievodkyňami, Sylviou a Katarínou. Ako prvé sme navštívili bývalé kasárne, ktoré počas 2. svetovej vojny slúžili ako ubytovne pre väzňov a dozvedeli sme sa, že ich nazývali bloky a v Brezinke ich nazývali baraky. Ďalšou informáciu pre nás bolo, že 27 tisíc Slovákov prišlo do Osvienčimu v domnienke, že idú za prácou. Do areálu sme vstúpili „bránou do pekla“, ktorá hlása ARBEIT MACHT FREI – Práca oslobodzuje. Vypočuli sme si viacero životných príbehov, ktoré osobne za svojho života prerozprávali pani sprievodkyniam bývalí zajatci, prípadne ich potomkovia.
Následne naše kroky smerovali do druhej časti koncentračného tábora – Birkenau / Brezinka, ktorá bola konečnou stanicou pre mnohých zajatcov. Naša prehliadka začala na mieste selekcie – miesta, kde deportovaní zajatci boli rozdeľovaní do dvoch skupín: istá smrť v plynovej komore alebo „život“ v krutých neľudských podmienkach. Na vlastné oči sme mohli vidieť ruiny krematórií a pietneho miesta tragických udalostí.
Návšteva obidvoch miest v nás zanechala pocit smútku nad krutosťou, odňatím ľudskej dôstojnosti, zverstvami, ktoré boli páchané na ľuďoch.
Uvedomili sme si, ako môže fanatizmus jedného človeka negatívne ovplyvniť dejiny sveta. Teraz si viac budeme vážiť život, slobodu, jedlo, vodu, teplo, hygienu, teplé oblečenie,... (možno pre niekoho samozrejmosť, ale pre život podstata).
Autori: Annemarie M., Emma Š, Helena J., Alica O., Emília S., Kristína G., Matej M., Martin B.
Naše dojmy z výletu:
„V bani sami to páčilo. Bolo to tam pekné. Hlavne tie rôzne sochy zo soli. Páčilo sa mi hlavne to, že som mohla lízať steny zo soli. Z Auschwitzu mám zmiešané pocity. Zaujali ma hlavne rôzne príbehy židov, čo prežili a aké to tam bolo z ich rozprávania. Pre tých ľudí to bolo strašné. Aj tí, čo prežili mali traumu na celý život.“
„Najlepším zážitkom bol koncentračný tábor. Bola tam neopísateľná atmosféra. Vypočuli sme si rôzne príbehy ľudí, ktorí prežili.“
„Výlet vo mne zanechal veľa pocitov. Páčilo sa mi hlavne v Osvienčime. Miesto malo zvláštnu atmosféru. Páčil sa mi výklad v slovenčine.“
„Najviac sa mi páčila exkurzia v koncentračnom tábore. Bola tam veľmi zvláštna atmosféra. Pani sprievodkyňa nám porozprávala rôzne príbehy zo života ľudí, ktorí prežili v ťažkých podmienkach, a v ktorých by som si ja nevedela predstaviť žiť. Páčilo sa mi aj vo Wieliczke, samozrejme, že som musela olízať soľ zo stien bane ako všetci ostatní. V Krakove sa mi páčilo nádherné námestie a na ňom kostol s prekrásnym interiérom.“ Helena Jurdáková
„Veľmi sa mi páčila architektúra Krakova, najmä domy na námestí, sochy v Soľnej bani, a tiež prehliadka koncentračného tábora.“
„Tento výlet vo mne zanechal veľa zmiešaných pocitov. Dobrých i zlých. Soľná baňa ma prekvapila a koncentračný tábor ma prekvapil tiež, ale spôsobom, aké hrozné veci sa tam za nacistov diali.“
„Veľmi sa mi páčila Soľná baňa vo Wieliczke, zapísaná aj do zoznamu UNESCO. Takmer všetky banské systémy aj miestnosti vyzerali ako nové. Popri dýchaní soľného vzduchu nám sprievodca rozprával o bohatej histórii bane, a taktiež o dômyselných technikách ťažby. Je ohromujúce vidieť na vlastné oči, čo všetko boli baníci schopní spraviť, aby sa dostali k ďalšej soli.“
„Mne sa najviac páčilo v soľnej bani. Prišlo mi veľmi zaujímavé, že som do podzemia zostúpila cez 800 schodov. Zapôsobil na mňa i koncentračný tábor v Osvienčime. Vidieť toto miesto a počuť rôzne príbehy vyvolávalo vo mne pocity, ktoré neviem slovami opísať.“ E. Š.
„Najväčší zážitok pre mňa bola návšteva koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau. Boli to miesta, ktoré som veľmi dlho chcel navštíviť. Bolo pre mňa veľmi šokujúce vidieť tie hrôzy a prostredie na vlastné oči. Určite je to niečo iné, keď to čítate v knihe alebo si pozriete dokument. Spôsob akým žili milióny ľudí je pre mňa nepredstaviteľný a pri pomyslení na to, že by som sa musel pozerať na vlastnú rodinu ako mi pred očami mizne, je hrôzostrašné. Nedokážem opísať, čo tam bolo, ale určite každému odporúčam, aby to miesto navštívil. Tento výlet som si veľmi užil a som rád, že som bol jeho súčasťou.“ A. V.
„Osvienčim bol smutný, ale bohužiaľ pravdivý.“
„Najviac sa mi páčila soľná baňa. Kúpil som si veľa pekných vecí. Bol to pekný výlet, ktorý si budem dlho pamätať.“ D. O.
„Výlet bol parádny, všetko bolo zaujímavé. Baňa ma prekvapila. Dávam 10 z 10.“ Matej Malata
„Výlet krásny. Najviac sa mi páčilo námestie v Krakove a zaujal ma i Osvienčim.“
„Vtipy o koncentračných táboroch nie sú po exkurzii už vtipné, keď viem, čo sa tam stalo.“ P. K.
„V hoteli sa mi páčilo a takisto aj v Osvienčime. Bolo to tam celé také smutné a je pekné, že tábor zachovávajú ako pamiatku.“
„Bolo to poučné. Je to smutné, ale je to časť histórie.“
„Najviac sa mi páčil kostol zo soli, ktorý bol pod zemou.“