Environmentálnu výchovu sme realizovali vo vyučovacích kurzoch dňa 25.10.2011 . Bola zameraná na „ Svetový deň ochrany zvierat “. Všetci žiaci a učitelia sa v telocvični zúčastnili zahájenia, na ktorom boli podrobne informovaní o priebehu a úlohách. Kurz sme rozdelili na dve časti, na teoretickú časť, s príslušným obsahovým štandardom, ktorá trvala 1 vyučovaciu hodinu .
Žiaci 1. – 4. ročníka sa zhromaždili v 2. triede, kde im bol odprezentovaný formou prezentácie život zvierat, ich spolunažívanie, ohrozenie, ochrana. Žiaci vedeli zvieratá rozdeliť na voľne žijúce zvieratá u nás a v zahraničí. Po prezentácii mali deti relaxačné cvičenie na koberci s hudbou, počas ktorého sa premenili na malých pavúkov, ktorí za prekrásneho jesenného dňa žijú spolu s ostatnými zvieratkami v lese a ktorých ohrozuje človek. Cvičenie sa deťom veľmi páčilo, preto sa rozhodli stvárniť les priamo v škole.
Praktická časť kurzu ENV trvala taktiež 1 vyučovaciu hodinu. Vzhľadom na nepriaznivé počasie, praktická časť sa uskutočnila v telocvični, kde žiaci improvizovali / ako stromy použili rastliny v kvetináčoch, lúka – zelený krepový papier, modré žinenky ako potôčik, švihadlá ako cestičky, lavička ako lávka, a pod. Všetky pomôcky potrebné na realizáciu kurzu boli vopred pripravené.
Cieľom kurzu bolo vytvoriť lesné spoločenstvo - Žijú v našom okolí. Snahou kurzu bolo zapojiť každé dieťa do tvorivej činnosti, čo sa napokon aj podarilo. Nikto nestál v kúte, všetci žiaci tvorili. V 1.ročníku sa vyrábali chrobáčiky. 2. ročník pomocou svojich rúk a farebného papiera vytvoril prekrásne motýle a lúku. Zaujímavú prácu mali tretiaci, ktorí vytvorilistrom prianí, vystrihovali listy, na ktoré písali želania lesu a jeho obyvateľom. Žiaci 4. ročníka vymysleli a spísali vlastné zákony slušného správania sa v lese a namaľovali ochranárske značky. Ostatné zvieratká doplnili pomocou fotografií, huby si požičali z kabinetu.
Po vytvorení prírodného spoločenstva sa žiaci sami stali návštevníkmi lesa: museli chodiť iba po lesných chodníkoch, museli sa ticho správať v lese, dodržiavať ochranárske značky, poznať lesné zvieratká, aké im hrozí nebezpečenstvo a samozrejme určili, ako ich majú ochraňovať. Deti nezabudli vyzberať odpadky a pred odchodom z lesa každé dieťa si prečítalo
zo Stromu želania jedno želanie .Na rozlúčku s lesom si deti zaspievali upravené piesne s ENV tematikou ako napr:
– Pôjdeme my do lesíčka, nechytíme tam zajačka ,
Bež, zajačik, bež , a ty doma v kúte lež! –
Alebo Zajačik do lesa...... , Išla sova na tanec.
Žiaci 5. – 9. sa zhromaždili v učebni s interaktívnou tabuľou.
Počas teoretickej časti (trvala 20 minút) im bola premietnutá prezentácia o chránených živočíchoch žijúcich v blízkosti človeka. Prezentácia mala byť pre žiakov inšpiráciou pre ich prácu. Po prezentácii prebehla diskusia o chránených živočíchoch.
Nasledovala praktická časť v časovom rozsahu 70 minút. Žiaci každej triedy vystrihovali, farbili, lepili, hľadali informácie, všetci usilovne vytvárali poster o ohrozenom druhu.
Výsledkom bol pekný plagát.
Na záver sa zišli všetci žiaci dolu v telocvični, kde prezentovali svoju prácu pred ostatnými žiakmi a učiteľmi. Svoje výtvory si vystavili v triedach.
Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť u žiakov hlbší cit ku zvieratkám, krásam svojho regiónu, prírody, že deti pochopili zásady ochrany prírody a starostlivosť o životné prostredie. Práce žiakov budú vystavené na chodbách našej školy.