• História školy a obce.

Do školského roka 1990/91 sme vstupovali s radosťou, lebo sme začali pracovať v novej škole, ktorá bola slávnostne otvorená 31.augusta 1990. Na túto, pre našu obec vzácnu chvíľu sme čakali desať, ba mnohí i oveľa viac rokov, preto si stručne pripomeňme históriu našej obce.

Prvé zmienky o našej obci siahajú do 8. storočia nášho letopočtu, kedy sa v blízkosti našej obce usadil kmeň Slovanov a to v oblasti medzi dedinou s osadou Šišuláky. Slovania sem prišli asi preto, lebo potrebovali železo a práve na našom území nachádzajú bahennú rudu, ktorú spracovávali v železných peciach. O živote Slovanov na území našej dediny svedčia archeologické vykopávky, ktoré i v súčasnej dobe prebiehajú pod vedením Dr.Tomčíkovej – pracovníčky Slovenského národného múzea v Bratislave. Novoosadená bola až v druhej polovici 13. storočia, v roku 1296, kedy sa spomína ako poddanská dedina, ktorá patrila panstvu Červený kameň. Až v 17. storočí sa dostala výmenou pod správu panstva Ostrý Kameň, ktorý bol od 14. storočia kráľovským majetkom. V roku 1665 mala obec 28 poddanských rodín a dva mlyny. Neskoršie bol v obci i pivovar, liehovar, tehelne, píla, dom invalidov, ktorý patril grófovi z Moravského Jána Rolschuldtovi. V 18. až 19. storočí sa historické tradície obce viažu na šľachtický rod Zichyovcov, ktorý bol majiteľom panstva Ostrý Kameň. Naša obec bola od svojho vzniku čisto poddanskou dedinou, v ktorej sa prevážna časť obyvateľstva zaoberala poľnohospodárstvom. A tak to bolo i po vzniku ČSR až do 50. rokov.

Jedným z najvýznamnejších rodákov našej obce bol Šimon Klempa narodený v r. 1811. Bol príslušníkom najmladšej generácie bernolákovcov a prvým redaktorom Katolíckych novín. Svoj život venoval práci na pozdvihnutie nášho národa, čo vyjadroval vo svojich prácach. Roky „budovania socializmu“ neboli pre našu obec veľmi priaznivé. Vždy sme boli iba okrajovou obcou okresu – najskôr malackého , potom senického . Všetko sme budovali iba v akcii Z – generálna oprava kultúrneho domu, miestneho národného výboru, ale i výstavba MŠ. O stavbe novej ZŠ sa hovorilo už v 50-tých rokoch. Roky bežali a naše deti sa učili v škole postavenej pred 120 rokmi a vo veľmi nevyhovujúcich priestoroch. Aby sa situácia zlepšila, Rada MNV prijíma opäť nepopulárnu akciu Z – výstavbu ZŠ.

V roku 1979 sa zrodili projekty so stavbou školy sa začalo v roku 1980. Veľkú zásluhu na tom mal p. Ladislav Hladík, predseda MNV, ktorý sa žiaľ slávnostného otvorenia novej ZŠ nedožil. Potom sa menili funkcionári MNV a s nimi i termíny dokončenia ZŠ. Pretože hlavne títo funkcionári prispeli k tomu, že naša škola si vysúžila prívlastok „stavby storočia“. Stavba začala naberať správne obrátky od augusta 1989, kedy bol zvolený nový predseda MNV p. Stanislav Velický. Udalosti okolo ZŠ sa začali intenzívnejšie rozvíjať z podnetu ZO SZŽ, ktorá vyšla vo februári 1990 s iniciatívou, aby sa ZŠ budovala ako 8-triedna a navštevovali je všetky deti obce. Potom sa pridalo a pomohlo i hnutie VPN pri miestnom JRD. V ústrety nám vyšiel mi ONV v Senici, v začiatkoch menovite PhDr. Hladík. Naši občania dostali v apríli 1990 šancu – dostavať školu tak, aby k 1.9.1990 mohla byť otvorená plnoorganizovaná škola. Boli to štyri mesiace úmornej práce. Naši spoluobčania dokázali svoju pracovitosť a dielo sa podarilo.

Nová ZŠ začala svoju činnosť 3. septembra 1990, kedy sa započal školský rok 1990/91. Do funkcie riaditeľky školy bola menovaná p. Mgr. Margita Adamcová, zástupkyňou riaditeľky – p. Mgr. Anna Vandáková a výchovná poradkyňa p. Mgr. Božena Vilémová. Počet žiakov, ktorí nastúpili do novej školy bolo 189, z toho 105 chlapcov a 84 dievčat.

Rada školy je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje záujmy rodičov a pedagógov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní funkciu verejnej kontroly práce riadiacich pracovníkov škôl. Rada školy pri ZŠ v Lakšárskej Novej Vsi bola ustanovená 14.mája 1991. Za predsedu rady školy bola zvolená p. Mgr. Božena Vilémová a tajomníkom rady školy sa stal p. Jozef Jablonický. Na plenárnej schôdzi 4.10.1990 sa utvorilo Združenie rodičov a priateľov školy. Jeho predsedom sa stal p. Ján Marek, pokladníčkou p. Ing. Júlia Winklerová a zapisovateľkou p. Mária Kubincová.

Čo sa týka materiálneho vybavenia školy, ZŠ bola stavaná ako 8-triedna, neskôr ako 4-triedna. V roku 1990 sa definitívne rozhodlo, že bude 8-triedna, preto sa museli urobiť rôzne úpravy. Škola má 8 kmeňových učební, učebňu pre vyučovanie technických prác, učebňu na vyučovanie ŠPD s výborne zariadenou kuchynkou, učebňu hudobnej výchovy a špeciálnu učebňu didaktickej techniky, kde je okrem počítačov i farebný televízor a video. Zo skladu uhlia sa prestavala telocvičňa. Súčasťou školy je kuchyňa a školská jedáleň. Škola bola vybavená novým nábytkom a zariadením.